Zápal okostice a jeho príznaky
Včasné rozpoznanie príznakov a správna liečba sú kľúčové pre zabránenie komplikáciám a šíreniu infekcie do okolitých tkanív.
Včasné rozpoznanie príznakov a správna liečba sú kľúčové pre zabránenie komplikáciám a šíreniu infekcie do okolitých tkanív.
Vedeli ste, že zanedbanie liečby zápalu okostice môže ohroziť váš život? Infekcia sa totiž môže rozšíriť do okolitých tkanív, lebečných kostí či dokonca až do hrudníka. Nenechajte to zájsť tak ďaleko. Poradíme vám, ako rozpoznať príznaky a čo robiť.
Zápal okostice, odborne nazývaný periodontitis, je ochorenie tkaniva, ktoré obklopuje zub. Okostica je vláknitá blana, ktorá pokrýva koreň zuba a spája ho s kosťou čeľuste. Keď sa do nej dostane infekcia, nastáva nepríjemný zápal.
Hlavnou príčinou zápalu okostice je zubný kaz, ktorý prenikol až ku koreňu zuba. Bakteriálna infekcia sa šíri z postihnutého zuba do okolitých tkanív a spôsobuje zápal. Ďalšími spúšťačmi môžu byť poranenie zuba, prasklina alebo zlomenie zuba, dlhodobé dráždenie okostice, napríklad pri nesprávnom zhryze, alebo komplikácie po zubnom zákroku.
Každý to má inak, niektorí majú len také mierne ťažkosti, že si ani nevšimnú, že niečo nie je v poriadku. Iní zas trpia neznesiteľnou bolesťou, ku ktorej sa pridajú aj ďalšie nepríjemnosti. Ale tak či onak, čakať, že zápal okostice prejde sám od seba, nie je dobrý nápad.
Ak nenavštívte zubára, infekcia sa môže rozšíriť, kam nemá, a než sa nazdáte, máte tu hnisavý absces alebo rovno zápal kostnej drene. A to už nie je sranda, takže ak máte čo i len podozrenie, že sa vám zápal okostice rozbieha, neváhajte a utekajte k zubárovi.
Radšej sa nechajte vyšetriť, aj keď sa ukáže, že to nič nie je, ako by ste mali neskôr ľutovať, že ste boli ľahostajní k svojmu zdraviu a predĺžila sa vám PN-ka.
Ak máte podozrenie na zápal okostnice, čím skôr navštívte zubára, ktorý určí príčinu zápalu a zvolí vhodnú liečbu. Väčšinou je na vine nejaký zubný kaz, ktorý sa rozšíril až ku koreňu. Vtedy prichádza na rad endodoncia – čistenie koreňových kanálikov.
Zubár kanáliky vyčistí, odstráni infikované tkanivo a uzavrie ich špeciálnou výplňou. Ak zaváhate a budete skúšať liečiť to kadejakými domácimi receptami, zápal sa zhorší budete potrebovať vytrhnutie postihnutého zuba. Niekedy je potrebná aj extrakcia zuba múdrosti.
Popri zubnom ošetrení lekár zvyčajne predpíše antibiotiká na potlačenie infekcie. Tie pomáhajú zastaviť šírenie baktérií a urýchľujú hojenie. Pri antibiotikách je dôležité dokončiť celú liečbu, aj keď príznaky ustúpia. V opačnom prípade vám hrozí návrat infekcie či vznik rezistentných bakteriálnych kmeňov.
Ak máte čo i len tušák, že sa vám v ústach rozbieha infekcia alebo zápal okostice, neriešte to doma a bežte rovno k zubnému lekárovi. V takom stave veľakrát ani nepomôžu analgetiká a už vôbec nie babské recepty. Môžete si akurát tak pohoršiť.
Keď sa totiž zápal z okostice rozšíri ďalej, do lebečnej kosti, hrdla alebo nedajbože až do hrudníka, môže to skončiť smrťou. Aj keď má váš zubár po ordinačných hodinách, stále je riešením zubná pohotovosť. Len tak predídete vážnym komplikáciám.
Prevencia je, samozrejme, lepšia ako liečba. A pri zuboch to platí dvojnásobne. Ak chcete mať krásny a zdravý úsmev, základom je poriadna ústna hygiena. Dôkladne si čistite zuby aspoň dvakrát denne kvalitnou kefkou a pastou a nevynechajte medzizubné priestory.
Ale ani s tou najlepšou starostlivosťou doma to nekončí. Pravidelné návštevy zubára sú must-have, ak chcete mať svoj chrup pod kontrolou. Zubár dokáže včas odhaliť a riešiť akékoľvek problémy skôr, ako sa z nich stane bolestivá patália.
Pociťujete problémy so zubami? Nečakajte a objednajte sa k nám na vyšetrenie.