Všetko, čo potrebujete vedieť o správnej ústnej hygiene

Všetko, čo potrebujete vedieť o správnej ústnej hygiene

Úsmev je jedným z najkrajších šperkov, ktoré môžete nosiť, preto mu treba venovať patričnú starostlivosť.

V skutočnosti sú problémy súvisiace s nedostatočnou zubnou hygienou spojené s vážnymi zdravotnými komplikáciami, ako sú napríklad infekcie dýchacích ciest, kardiovaskulárne choroby a dokonca aj diabetes.

Prečo je ústna hygiena dôležitá? 

Zdravé zuby sú naozaj bránou k zdravému telu. Zanedbávaná ústna hygiena môže viesť k:

  • zubným kazom, 
  • paradentóze, 
  • zápalu ďasien
  • zápachu z úst (halitóze)
  • zápalu sliznice

Najčastejšie zubné problémy sú zubný kaz a krvácajúce ďasná. Zubný kaz vzniká pôsobením baktérií, ktoré sa nám usádzajú na zuboch a živia sa zvyškami jedla. 

Postupne vytvárajú kyseliny, ktoré narúšajú zubnú sklovinu. A krvácajúce ďasná sú signálom, že v ústach sa uvelebil zápal. Ten nemusí hneď bolieť, no ak sa nerieši, môže viesť až k strate zubov. 

Zvýšená citlivosť a pulzujúca bolesť, ktorá sa stupňuje bez zjavného podráždenia, však môže znamenať aj problémy s koreňovými kanálikmi. V takomto prípade je nutná endodoncia

Ako si správne čistiť zuby?

Všade sa dočítate, že dvakrát denne po dobu 2 minút. Také jednoduché to ale nie je. Čo z toho, že to niekto dodržiava, ak má zlú techniku? Pri čistení zubov by ste mali byť pozorní, scrollovanie na telefóne počká. :)

Kefku by ste mali držať v 45-stupňovom uhle a jemnými krúživými pohybmi ňou prechádzať zub po zube a po všetkých plôškach. Nezabúdajte na ďasná a jazyk, kde sa tiež usádzajú baktérie. Vhodná je menšia kefka s mäkkými štetinami, ktorá ľahšie vyčistí ťažko prístupné miesta.

💡 Vedeli ste, že kefku treba vymeniť za novú minimálne každé 2 – 3 mesiace? Pokiaľ ste však prekonali infekčné ochorenie ústnej dutiny (napr. herpes), vymeňte ju ihneď, aby ste sa opäť nenakazili. 

Aká zubná pasta je najlepšia?

Fluorid je dôležitý minerál, ktorý pomáha posilňovať zubnú sklovinu a predchádzať vzniku zubného kazu. Preto by ste mali používať zubnú pastu s obsahom fluoridu. Pozor však na to, aby ste to s fluoridom nepreháňali. Pasty netreba veľa, stačí množstvo vo veľkosti hrášku. 

Pastám s týmito zložkami sa radšej vyhýbajte:

  1. Sulfáty (SLS, ALS): dodávajú zubnej paste penu a čistiace vlastnosti. Môžu však dráždiť ďasná a sliznicu ústnej dutiny.
  2. Abrazívne látky: oxid kremičitý pomáha odstrániť povlak a škvrny zo zubov, ale môže poškodiť sklovinu a viesť k citlivosti zubov.
  3. Triclosan: antibakteriálna zlúčenina, ktorá bola kedysi bežnou zložkou lacných zubných pást. Ukázalo sa však, že narúša hormonálnu rovnováhu. 
  4. Sacharín a aspartam: pridávajú sa do niektorých zubných pást, aby boli chutnejšie, ale môžu podporovať rast škodlivých baktérií v ústnej dutine a prispievať k vzniku zubného kazu.

Čo (ne)dokáže ústna voda?

Veľa ľudí si stále myslí, že ústna voda dokáže nahradiť zubnú pastu. Ľahko ich totiž oklame svieži pocit, no povlak sa zo zubov takto ľahko neodstráni. Ústne vody slúžia len ako doplnok k čisteniu zubov kefkou a niťou pre osvieženie dychu. Niektoré tiež obsahujú fluorid pre posilnenie skloviny. 

Škrabka na jazyk pre svieži dych

Keď sa na jazyk pozriete trochu lepšie, uvidíte, že nie je hladký, ale má štruktúru podobnú koberčeku. Po celodenných gurmánskych zážitkoch sa však na ňom zachytí veľa nečistôt, ktoré pri zanedbávaní hygieny jazyka spôsobia nepríjemný zápach. 

Tak, ak ste sa doteraz čudovali, prečo nemáte svieži dych, hoci si poctivo drhnete zuby, dôvodom zápachu môžu byť baktérie na jazyku. A presne na ich upratanie slúži škrabka na jazyk. Používajte ju v rámci vašej každodennej ústnej hygieny a uvidíte ten rozdiel. 

Nezabúdajte na medzizubné priestory

Koľkokrát sme počuli od našich pacientov, že si medzizubné priestory nečistia preto, že sa im tam nezmestí medzizubná kefka. Kto chce, hľadá spôsoby. Možnosťou je aj zubná niť alebo špeciálna ústna sprcha

Tieto vychytávky si poradia s akýmikoľvek zvyškami jedla, ktoré vytvárajú zubný povlak, plak, kameň, zápach a nešťastné kazy. Po použití nite vám môžu ďasná najskôr jemne krvácať, pretože sa medzi zubami tvorí zápal, no pri pravidelnom používaní to prejde. 

Čo (ne)jesť, ak chcete mať zdravé zuby?

Ak si chcete udržať zdravé zuby a ďasná, je dobré vedieť, čo jesť a piť. Sladkosti, koláče a sladené nápoje sú síce neresti, ktoré si len tak hocikto neodoprie. Spolu s vami si na nich maškrtia aj baktérie a pritom vytvárajú kyseliny, ktoré napádajú zubnú sklovinu

Zákerné sú aj kyslé veci, ako citróny, džúsy alebo športové nápoje. Najlepšia bude vždy obyčajná čistá voda. 

Zdravý úsmev naopak pomáhajú udržiavať potraviny bohaté na vápnik (mliečne výrobky, zelená listová zelenina a orechy). Dôležitá je aj vláknina (v ovocí, zelenine a celozrnných dobrotách). Vďaka nej sa tvorí viac slín, ktoré fungujú ako prirodzená ústna sprcha a odplavujú baktérie a zvyšky jedla.

Preventívna prehliadka u zubára 

Preventívna prehliadka nie je strašiak. Tisíckrát horšie je prísť zubárovi, keď zuby už poriadne bolia. Veľa ľudí si povie, že kým nebolí, majú zdravé zuby. Omyl. Na preventívke zubár odhalí aj ten najmenší kaz, ktorý by pri zanedbaní zubnej starostlivosti narobil šarapatu. 

Skontroluje každý kútik, odstráni zubný kameň, poradí, ako sa starať o zuby lepšie a odporučí vám pravidelnú dentálnu hygienu. Tak si naplánujte kontrolu aspoň raz za rok, aj keď sa nič nedeje. Prevencia stojí menej, ako liečba komplikovaných ťažkostí.