Ako odstrániť zubný kameň zo zubov a z protézy?
Ak máte drsnejšie zuby a ťažko medzi nimi strčíte medzizubnú kefku, pravdepodobne bojujete so zubným kameňom.
Ak máte drsnejšie zuby a ťažko medzi nimi strčíte medzizubnú kefku, pravdepodobne bojujete so zubným kameňom.
Dnes si čo-to povieme o zubnom kameni, nepríjemnom „bonuse” na zuboch, ktorý kazí úsmev a môže spôsobiť problémy s ďasnami. Ak máte pocit, že vaše zuby sú akési drsnejšie a nie a nie medzi ne strčiť medzizubnú kefku, už asi bojujete so zubným kameňom. Ako vzniká a ako sa ho zbaviť?
Zubný kameň, tiež nazývaný zubný calculus alebo tartar, vzniká z bežného zubného povlaku. Neobjavá sa za dva dni, ale len vtedy, ak povlak pravidelne neodstraňujete. Baktérie v povlaku produkujú kyseliny, ktoré časom vedú k mineralizácii a stvrdnutiu.
Schválne, choďte teraz do kúpeľne, zoberte si malé zrkadielko, postavte sa k veľkému zrkadlu a pozrite sa na vnútornú stranu vašich zubov. Ak nechodíte na pravidelnú dentálnu hygienu, pravdepodobne uvidíte vrstvu čohosi bieleho až žltkastého. Skúste to odstrániť kefkou…
Nejde? Je to tvrdé? Máte zubný kameň.
Zubný kameň nie je len estetický problém, aj keď vieme, že zuby pokryté kameňom nevyzerajú práve najlepšie. Môže však viesť k závažným problémom s ďasnami a zubami. Skôr či neskôr začne dráždiť ďasná, čo môže viesť k zápalom, krvácaniu a v najhoršom prípade až k parodontitíde a uvoľneniu zubov. A to sa už rieši oveľa komplikovanejšie ako obyčajný kameň. Na drsnom povrchu zubného kameňa sa ľahšie usádza ďalší povlak, ktorý sa hromadí a tvrdne ešte rýchlejšie. Je to taký začarovaný kruh, až z toho máte v ústach kameňolom.
Dobrá správa, zubný kameň sa dá odstrániť. A teraz tá menej dobrá, nepôjde to len tak doma s bežnou zubnou kefkou. Potrebujete absolvovať dentálnu hygienu. Ešte predtým však odporúčame aj preventívnu prehliadku, aby lekár zistil, v akom stave máte celý chrup a ďasná.
Najbežnejšiou metódou na odstránenie zubného kameňa je použitie ultrazvukového prístroja. Zjednodušene by sme to povedali tak, že je to taká zbíjačka, ktorá vibruje na vysokej frekvencii a rozkmitáva špičku nástroja, ktorá potom rozbíja a odstraňuje zubný kameň. Je to účinné, rýchle a väčšina ľudí to hravo zvládne.
V niektorých prípadoch dentálny hygienik použije ručné nástroje na odstránenie zubného kameňa. Pomocou nich jemne zoškrabe kameň z povrchu zubov. Túto metódu často kombinuje s ultrazvukovým čistením pre dosiahnutie perfektného výsledku. Po odstránení zubného kameňa vám zuby vyleští, aby boli hladké a lesklé. Perfektne čisté zuby sú aj odolnejšie voči tvorbe nového povlaku a kameňa.
Okrem pravidelných návštev dentálnej hygieny môžete v boji proti zubnému kameňu prispieť aj vašou troškou za pomoci ústnej sprchy. Pomáha odstraňovať povlak a zvyšky jedla z ťažko dostupných miest silnejším prúdom vody. Ide o skvelý doplnok k bežnej zubnej kefke a niti. Ale nenahrádza ho.
Aj na protéze sa tvorí zubný kameň, ktorý treba odstrániť. Môžete použiť špeciálne prostriedky na čistenie protéz, ktoré sú bežne dostupné v lekárni. Protézu namočíte na odporúčaný čas do roztoku a potom ju dôkladne vyčistíte špeciálnou kefkou na protézy. Ak je kameň odolný, odneste protézu k zubárovi alebo zubnému technikovi, oni sa s tým popasujú.
Hoci odstránenie zubného kameňa nie je práve príjemná záležitosť, dobrá správa je, že mu môžete do veľkej miery predchádzať. Základom je dôkladná a pravidelná dentálna hygiena.
Tu je pár tipov ako predchádzať zubnému kameňu:
Úsmev bez kameňa stojí za to! Objednajte sa k nám na vyšetrenie a vášmu úsmevu znova vrátime sviežosť.