6 mýtov a faktov o zuboch, ktorým pravdepodobne veríte aj vy

6 mýtov a faktov o zuboch, ktorým pravdepodobne veríte aj vy

Cukor neničí zuby, biele zuby nie sú zárukou zdravia a zubný kaz sa doma nevylieči. Zistite pravdu!

Asi ste už počuli, že cukor ničí zuby alebo že zubná pasta zázračne vybieli farebné škvrny. Sú to však len mýty, ktoré nemajú so skutočnosťou veľa spoločného. Aká je pravda?

Mýtus č. 1: Cukor je hlavný vinník zubného kazu

Asi každý rodič niekedy povedal svojim deťom: „Nejedz toľko sladkostí, pokazia sa ti zúbky!" Ale je to ozaj tak? Je cukor ten pravý vinník? Nie tak celkom. Samotný cukor vám zuby nepokazí

Problém nastáva, keď sa do hry dostanú baktérie. Tie sa vykŕmia sladkými zvyškami a začnú tvoriť kyseliny, ktoré naleptávajú sklovinu. A to je len krôčik ku kazu. Cukor síce nie je pre ústnu dutinu kamarát, no bez baktérií by sám neurobil šarapatu. 

Mýtus č. 2: Biele zuby = najzdravšie zuby

Asi každý v kútiku duše závidí celebritám ich krásny snehobiely úsmev. Ale je biela farba automaticky znakom zdravého chrupu? Vôbec nie! Farba zubov je daná geneticky a časom sa mení aj vplyvom jedla a pitia. Káva, čaj alebo červené víno zanechávajú na zuboch stopy. 

Ale to neznamená, že žltšie zuby sú choré. Naopak, prehnané bielenie a skúšanie všelijakých babských rád môže sklovinu poškodiť. Takže neblázniť sa bielidlami a radšej sa sústrediť na to podstatné. Čistenie a pravidelnú starostlivosť.

Mýtus č. 3: Zubný kaz sa dá vyliečiť doma

Zubný kaz! Kto by ho chcel? A hlavne, kto by chcel kvôli nemu k zubárovi? Niet divu, že internet je plný zaručených receptov, ako sa ho zbaviť doma. Gél na zubný kaz, zázračné pasty alebo babské rady majú jedno spoločné. Keď už raz máte kaz, nepomôžu. 

Zubný kaz infekčné ochorenie a môže spôsobiť až v dieru v zube. A tú žiadna domáca liečba nezacelí. Jediná cesta vedie cez zubárske kreslo. Tam vám pán doktor kaz odborne odstráni a zub zacelí.

Mýtus č. 4: Na trhanie zubov múdrosti je dosť času

Hovorí sa, že múdrosť prichádza s vekom. A pri zuboch múdrosti to platí tiež. Ako posledné v rade sa zvyknú tlačiť von až po dvadsiatke a robia viac škody ako osohu. Kedy je ten správny čas dať si ich vytrhnúť? Mnohí to odkladajú s tým, že počkajú, kým začnú bolieť. 

To je však chyba. Čím skôr sa problémový zub múdrosti rieši, tým lepšie. Zabráni sa tak bolestiam, zápalom a tlaku na ostatné zdravé zuby. Takže akonáhle zubár vám oznámi, že zuby múdrosti treba dať von, lebo v budúcnosti vám narobia problémy, neváhajte dlho.

Mýtus č. 5: Trhanie zubov počas menštruácie je nebezpečné

Byť žena niekedy nie je med lízať. Týždňové bolesti v bruchu a k tomu ešte bolestivý zub, ktorý musí ísť von. Asi sa pýtate, či je to bezpečné. Nebojte sa, trhanie zuba počas menštruácie samo osebe nie je nijako škodlivé. 

Niektoré pacientky však sú počas menštruácie citlivejšie či náchylnejšie na krvácanie. Ak máte každý mesiac dlhú, silnú a bolestivú menštruáciu, bude pre vás komfortnejšie, ak zákrok so zubárom naplánujete mimo nej. 

Ale ak zub akútne bolí, netreba nič odkladať. Pár dní nepohodlia navyše síce nepoteší, ale dá sa vydržať a zákrok prebehne rovnako bezpečne ako inokedy.

Koľko stojí trhanie zuba? Pozrite si cenník – Doktor Úsmev ponúka registrovaným pacientom vybrané zákroky a ošetrenia za zvýhodnené ceny. 

Je trhanie zuba múdrosti v tehotenstve bezpečné?

Trhanie zubov múdrosti a tehotenstvo nie je práve ideálna kombinácia. Väčšina zubárov ho neodporúča, hlavne v druhom a treťom trimestri, kedy je riziko komplikácií vyššie. Hrozia infekcie, krvácanie, problémy s anestéziou alebo dokonca predčasný pôrod. 

Ak by vás zub múdrosti naozaj silno rozbolel a ohrozoval vaše zdravie, niekedy je trhanie nevyhnutné. V takých prípadoch treba dôkladne zvážiť všetky riziká a zákrok naplánovať na najbezpečnejší možný termín.

Mýtus č. 6: Čistenie zubov pred návštevou zubára zakryje zanedbanú hygienu 

Tak schválne, kto z vás šiel niekedy na poslednú chvíľu umývať zuby, aby ste u zubára urobili dojem? Žiadne výčitky, každý to niekedy skúsil, hlavne v detstve. Zubára tým neoblafnete. 

Zanedbaná ústna hygiena sa na zuboch podpíše a sporadické drhnutie to nezachráni. Zubný kameň, kazy či krvácajúce ďasná zázrakom nezmiznú. Namiesto občasného divadielka s kefkou je lepšie pravidelne a poriadne čistiť zuby a na prehliadku ísť s čistým štítom.

Zubné mýty sú fuč a vy už viete, ako sa veci majú. Žiadne tápanie v tme a žiadne slepo nasledovanie babských rád. Teraz ste vyzbrojení faktami a tie vám pomôžu udržať si krásne a zdravé zuby po celý život. :)